неділя, 29 березня 2020 р.

Урок №72 Механічні властивості твердих тіл

30.03.2020
Тема: Механічні властивості твердих тіл

Мета уроку: Формувати уявлення про механічні властивості твердих тіл та їх характеристики; формувати вміння пояснювати фізичні явища і процеси, планувати  та проводити експерименти.

      Перевірка правильності виконання домашнього завдання впр.34 (1-4) (переглянути відео та порівняти свою відповідь із запропонованою)
впр.34 - 1
впр.34 - 2


ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


1. Деформація. Види деформації
Деформація – це зміна форми та (або) розмірів тіла.
Яка ж причина виникнення деформації?
Причина виникнення деформації полягає в тому, що під дією сил, прикладених до тіла, його різні частини рухаються по-різному й у результаті частини тіла зміщуються одна відносно одної.

Якщо після припинення дії зовнішніх сил тіло повністю відновило свої форму і розміри, то воно зазнало пружної деформації; якщо форма і розміри не відновилися, тіло зазнало пластичної деформації.
За характером зміщення частин тіла одна відносно одної розрізняють деформації розтягнення, стиснення, зсуву, вигину, кручення.

Деформація розтягненняЯкщо ж тіло розтягувати, то під дією руки відстань між шарами молекул збільшиться і тіло знову змінить свої розміри. Її зазнають троси, канати, ланцюги в піднімальних пристроях, стяжки між вагонами.

Деформація стиснення. При стисканні твердого тіла зміщуються в напрямку дії сили шари його молекул, у результаті чого розміри тіла зменшуються. Її зазнають стовпи, ніжки столів і стільців, фундаменти будинків.

Деформація зсуву. Шари молекул зсунуться один відносно одного, а саме тіло змінює свою форму. Її зазнають цвяхи та болти, які скріплюють частини різних конструкцій; тканина, яку розрізають ножицями.

Деформація вигину (водночас деформація розтягнення та стиснення). На опуклому боці тіла відстань між шарами молекул збільшується, тобто ця частина тіла зазнає деформації розтягнення. На ввігнутому боці тіла відстань між шарами молекул зменшується – ця частина тіла зазнає деформації стиснення. Середні шари не зазнають ані розтягнення, ані стиснення, а отже, не впливають на міцність конструкції. Саме тому зазвичай їх видаляють, замінюючи стрижні порожніми трубами (рама велосипеда, трубчасті кінцівки кісток, трубчасті стебла злаків).

Деформація кручення. Зсув шарів молекул відбуватиметься неоднаково – кожний шар буде повертатися на певний кут відносно іншого шару. Її зазнають вали всіх машин, гвинти, ключі, викрутки.


2. Механічна напруга
Видовження ∆x – це фізична величина, яка дорівнює зміні довжини тіла при деформації розтягнення або стиснення:   
    ∆x=x-х0

Відносне видовження ε – це фізична величина, яка дорівнює відношенню видовження ∆x до початкової довжини тіла x0:
Механічна напруга σ – це фізична величина, яка характеризує деформоване тіло й дорівнює відношенню модуля сили пружності Fпруж до площі S поперечного перерізу тіла.

3. Закон Гука:
У випадку малих пружних деформацій розтягнення та стиснення механічна напруга прямо пропорційна відносному видовженню.
σ=ЕIεI
[E]=Па – Модуль Юнга характеризує пружні властивості матеріалу; його визначають експериментально та фіксують у таблицях.

 Жорсткість тіла залежить від пружних властивостей матеріалу, з якого виготовлене тіло, і від геометричних параметрів тіла.



4. Діаграма напруг 
відображає залежність між напруженням і деформацією матеріалу. 
Може бути отримана в результаті механічних випробувань (для випадку розтягування — випробувань на розтягування). Крива діаграми може мати різну форму в залежності від виду матеріалу, його стану та умов, при яких відбувалось випробування (наприклад від температури).
σпр – межа пропорційності – найбільша напруга, за якої виконується закон Гука.
σпруж– межа пружності – найбільша напруга,за якої деформація залишається пружною.
σпл– межа плинності – напруга, за якої зразок починає подовжуватися без збільшення навантаження.
σміц– межа міцності– найбільша напруга,у разі перевищення якої зразок руйнується.
OAB – ділянка пружних деформацій; 
BC – ділянка пластичних деформацій; 
CD – ділянка плинності матеріалу; 
EK – руйнування зразка

5. Пружність, пластичність, крихкість
Пружні матеріали: матеріали, які виявляють пружні властивості за порівняно великих деформацій або за досить тривалої дії.
Пластичні матеріали: матеріали, в яких пружна деформація переходить у пластичну за незначних деформацій.
Крихкі матеріали: матеріали, які руйнуються за дуже малих деформацій і майже не виявляють пластичних властивостей.

ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ





ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Спробуйте дати усні відповіді на питання:

1. Що таке деформація?
2. Назвіть види деформації. За яких умов вони виникають? Наведіть приклади.
3. Дайте характеристику механічної напруги як фізичної величини.
4. Подайте два формулювання закону Гука. За яких умов виконується цей закон?
5. Що характеризує модуль Юнга? Якою є його одиниця в СІ?
6. У чому полягає явище плинності матеріалу?
7. Що таке межа міцності? Чим пружні матеріали відрізняються від пластичних? від крихких?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати § 35,  впр. № 35 (1-3)
Повторити §34
(підготуватись до контролю знань)




Урок №71 Кристалічні та аморфні тіла

30.03.2020
Тема: Будова та властивості твердих тіл. Анізотропія кристалів. Рідкі кристали.



1. Тверді тіла
Тверді тіла – це тіла, які зберігають власний об’єм і форму.
   
2. Аморфні тіла
Аморфні тіла дуже близькі до рідин. Молекули, атоми, йони аморфних тіл взагалі розташовані хаотично, і тільки всередині невеликих локальних груп, які містять усього кілька частинок, вони розташовані в певному порядку (ближній порядок).
У аморфних тіл зберігається ближній порядок у розміщенні частинок (атоми, молекули, йони), але відсутній дальній (скло, різні затверділі смоли (янтар), пластики).


Властивості аморфних тіл:
1) ізотропія – фізичні властивості (теплопровідність, електропровідність, міцність, оптичні властивості)однакові у всіх напрямках;
2) не мають певної температури плавлення й питомої теплоти плавлення (з підвищенням температури вони поступово перетворюються на рідину);
3) пластичність (вони не відновлюють форму після припинення дії деформуючої сили);
4) нестійкість (через деякий час аморфна речовина переходить у кристалічний стан. Але часто цей час буває дуже тривалим (роки й десятиліття). До таких речовин належить скло. Будучи спочатку прозорим, протягом багатьох років воно мутніє: у ньому утворюються дрібні кристалики силікатів).

3. Кристалічні тіла
У кристалічних тілах частинки речовини (атоми, молекули, йони) розташовані в чітко визначеному порядку (метали, лід, сіль, кварц).
Наслідком цього є геометрично правильна кристалічна ґратка. Вузол кристалічної ґратки –  це точка, відносно якої атом (молекула) здійснює коливання.


Властивості кристалів:
1) наявність чіткої температури плавлення; уся енергія, яка підводиться до тіла за даної температури, йде на збільшення потенціальної енергії молекул та руйнування кристалічної ґратки Кінетична енергія молекул незмінна, тому температура тіла під час плавлення не змінюється;
2) залежність від типу кристалічної ґратки.

4. Монокристали та полікристали
Кристалічні тіла можуть бути монокристалами і полікристалами.
Монокристал – тверде тіло, частинки якого утворюють єдину кристалічну ґратку (кварц, турмалін, сегнетові солі).


Фізичні властивості монокристалів залежать від обраного в них напрямку.
Анізотропія – залежність фізичних властивостей від вибраного в кристалі напрямку.
Механічна міцність багатьох кристалів різна в різних напрямках: шматок слюди легко розшаровується на тонкі пластинки в одному напрямку, але його набагато складніше розламати перпендикулярно до пластинок. Від напрямку, обраного в кристалі, залежать його теплопровідність, електропровідність, заломлення, прозорість, лінійне розширення та багато інших фізичних властивостей. Анізотропія кристалів зумовлена їх кристалічними ґратками: в різних напрямках відстані між частинками, що утворюють кристалічну ґратку, різні

Полікристали – тверді тіла, які складаються з багатьох хаотично орієнтованих маленьких кристаликів, що зрослися між собою (метали, глина, сплави металів).
Полікристалічні тіла ізотропні, тобто їх властивості однакові в усіх напрямках.

5. Поліморфізм. Багато кристалічних речовин мають однаковий хімічний склад, однак через різну структуру кристалічних ґраток відрізняються своїми фізичними властивостями. Таке явище називають поліморфізмом, а перехід із однієї кристалічної структури в іншу — поліморфним переходом.
На цьому відео ми спостерігаємо поліморфний перехід білого олова у сіре, яке у народі носить назву "оловяна чума".
У 1912 році англійський дослідник Р.Скотт очолив експедицію до нескореного в той час Південного полюса. Долаючи страшний холод, полярники просувалися вглиб шостого континенту. Під час відпочинку члени експедиції вирішили зігрітися гарячим чаєм. Але коли вони дістали свої олов'яні казанки, то побачили, що їх стінки, раніше сріблясто-білі, тепер були покриті сірими плямами. І варто було тільки стиснути або вдарити по такому казанку, як він розсипався в порошок. Але найгірше те, що полярники мали з собою баки з пальним, запаяних оловяний припоєм. Під час сильних морозів баки "розклеїлись" і пальне витекло. Експедиція разом зі своїм командиром загинула від холоду в крижаній пустелі Антарктики.

      6. Рідкі кристали
Рідкий кристал – стан речовини, який поєднує плинність рідини й анізотропію кристалів.

У рідині частинки в цілому розташовані хаотично та можуть вільно обертатись і переміщуватись у будь-яких напрямках.
У кристалічному твердому тілі існує тривимірний далекий порядок і частинки можуть лише коливатися біля положень рівноваги.
У рідкому кристалі є певний ступінь упорядкованості в розташуванні молекул, але й допускається деяка свобода їх переміщення. Найчастіше рідкокристалічний стан спостерігається в органічних речовин, молекули яких мають видовжену або дископодібну форму.


Нематичні (нитковидні молекули напрямлені паралельно одна одній, але можуть ковзати вгору та вниз); смектичні (молекули орієнтовані паралельно одна одній і утворюють тонкі шари); холестеричні (плоскі довгі молекули зібрані в шари, повернуті один відносно одного)

Залежність оптичних властивостей рідких кристалів від температури та електричного поля забезпечила їх широке застосування.
Застосування: дисплеї годинників і калькуляторів, персональні комп’ютери, плоскі телевізійні екрани; їх використовують у медицині (наприклад, як індикатори температури). 
Так, кут повороту осей молекул у кожному шарі холестеричного рідкого кристала залежить від температури, а від кута повороту залежить забарвлення кристала, тому якщо тонку полімерну плівку з мікропорожнинами, заповненими холестериком, накласти на тіло, то вийде кольорове відображення розподілу температури.



7. Спробуйте дати відповіді на запитання:
1. Чому аморфні тіла ізотропні?
2. Які властивості є характерними для монокристалів?
3. Що таке анізотропія? Наведіть приклади прояву анізотропії кристалів.
4. Чи всі кристалічні тілаанізотропні? Наведіть приклади, які підтверджують вашу відповідь.
5. Що таке поліморфізм? Наведіть приклади.
     6. У чому особливості будовиі властивостей рідких кристалів? Де їх застосовують?

     8. Переглянте цікаві відео про нові матеріали.





Оцініть себе! >>  



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати § 34, Вправа № 34(1-4)

середа, 18 березня 2020 р.

Урок №70 Лабораторна робота № 8.

19.03.2020
Лабораторна робота № 8. 
Вимірювання поверхневого натягу рідини

Рекомендації: Подивись запропоноване відео виконання даної роботи. Збери необхідне обладнання. Штангенциркуль (або лінійка), медичний шприц об’ємом 2 мл (або який є вдома) без голки, зубочистка, склянка з водою. На подвійному аркуші виконай роботу, згідно наведеному нижче плану. Зверніть увагу що ОДНАКОВИХ значень у різних учнів бути не може, роботи не зарахуються.





Якщо немає штангенциркуля, діаметр отвору оцінити за допомогою лінійки, з точністю до половини ціни поділки.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


Виконати Л.Р.№8 письмово. (результати здати після карантину). Повторити § 33

Урок №69 Розв'язування задач

17.03.2020

Тема: Розв'язування задач за темою «Поверхневий натяг рідини. Змочування. Капілярні явища»

    
    Мета уроку: Закріпити знання за темою «Поверхневий натяг рідини. Змочування. Капілярні явища», продовжити формувати навички та вміння розв’язувати фізичні задачі, застосовуючи отримані знання.

Перевірка домашного завдання 
(впр. 33 (1-4) стор. 202)
Подивіться відео та порівняйте своі розв'язки з наведеними
впр. 33-1
впр. 33-2
впр. 33-3
впр. 33-4

Самостійно розібратись з розвя'зками наступних задач

1. З крана самовара падають краплі. Коли вони важчі: коли вода гаряча чи охолола? 
Відповідь: Коли вода охолоджується, бо зі зниженням температури коефіцієнт поверхневого натягу води збільшується.

2. Якщо під час бурі вилити на поверхню моря нафту, то морську стихію в цьому місці можна «угамувати». Чому? 
Відповідь: Нафта зменшує поверхневий натяг води; на контур маслянистої плями з боку іншої поверхні води діятиме сила поверхневого натягу, напрямлена зовні від маслянистої плями. Ця сила і гасить хвилі в ділянці розлитої нафти.

3. На яку висоту підніметься в капілярі рідина, яка змочує його, якщо посудина з рідиною, в яку опущений капіляр, перебуває в стані невагомості? 
Відповідь: Рідина заповнить весь капіляр, бо сила поверхневого натягу не зрівноважується вагою рідини в капілярі.

4. Звичайна швацька голка має довжину 3,5 см і масу 0,1 г. Чи достатньо поверхневого натягу води для того, щоб утримувати голку на поверхні?


5. Яким має бути найбільший діаметр пор у гніті (волокні) нагрівального пристрою (керогазу), що працює на рідкому паливі – гасі, щоб він піднімався від дна ємності з пальним до пальника на висоту 10 см? Пори вважати однорідними циліндричними трубками. 



6. Визначте коефіцієнт поверхневого натягу олії, густина якої дорівнює 910 кг/м3, якщо при пропущенні через піпетку 4 см3 олії отримано 304 краплі. Діаметр шийки піпетки 1,2 мм.


7. У двох капілярних трубках різного діаметра, занурених у воду, встановилася різниця рівнів, що дорівнює 2,6 см. У цих самих трубках, занурених у певну рідину, різниця рівнів виявилася рівною 1 см. Знайдіть поверхневий натяг цієї рідини, якщо її маса 1 м3 дорівнює 790 кг.


8. Визначте енергію, яка виділиться під час зливання маленьких крапель води радіусом 2ꞏ10–3 мм в одну краплю радіусом 2 мм.


Домашнє завдання


Повторити § 33, Доробити вправу № 33



Урок №68 Поверхневий натяг рідини

17.03.2020
Тема. Поверхневий натяг рідини.
Змочування. Капілярні явища






ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ


Спробуйте дати відповіді на питання
1. У чому особливості стану молекули поверхневого шару рідини?
2. Що називають поверхневою енергією?
3. Чому рідина прагне набути форми кулі?
4. Дайте два означення поверхневого натягу рідини.
5. Від яких чинників і чому залежить поверхневий натяг рідини? від яких чинників не залежить?
6. За яких умов рідина змочує поверхню твердого тіла? не змочує?
7. У чому причина тиску Лапласа? Чому він дорівнює?
8. Від яких чинників залежить висота підняття рідини в капілярі?
9. Наведіть приклади капілярних явищ.


Домашнє завдання
Опрацювати § 33, Вправа № 33(1-4)
Переглянути відеоурок.